Рафаель Санті: художник, закоханий у Мадонну

04 C7s4bT6 

Чи відомо вам, що в Бучацькому костелі Успіння Пресвятої Богородиці (1763) на Тернопільщині, який більше відомий різьбленим вівтарем роботи видатного скульптора Галичини Іоана Георгія Пінзеля та його учнів, у тимпані храму була встановлена копія «Сікстинської Мадонни» Рафаеля Санті?

Коли мені пощастило на власні очі побачити в Галереї старих майстрів у Дрездені цей всесвітньо відомий шедевр художника, пригадалися слова засновника сучасної німецької літератури Йогана Гете (1749-1832), який сказав свого часу, що лише самої «Сікстинської Мадонни» вистачило б, аби зробити ім’я Рафаеля Санті безсмертним.

«Сікстинська Мадонна» − чи не найвідоміше полотно Рафаеля, який прожив коротке, але насичене і плодовите, з огляду на залишену по собі спадщину, життя. Величезне за розмірами (256 x 196 см) полотно було створено Рафаелем для вівтаря церкви монастиря Святого Сікста в П’яченці (звідси і її назва) на замовлення папи Юлія II. Існує гіпотеза, що картина була написана в 1512–1513 роках на честь перемоги над французами, які вторглися в Ломбардію під час Італійських воєн, і подальшого включення П’яченци до складу Папської області. За іншою версією «Сікстинську Мадонну» знаменитий живописець написав на замовлення «чорних ченців» − бенедиктинців. Картина була придбана у 1754 році Августом III Фрідріхом за  майже 20 000 цехінів, що прирівнювалося на той час до 70 кг золота.

Саму картину, як і її автора − італійського живописця, графіка, скульптора і архітектора епохи Відродження Рафаеля Санті (1483-1520), оточує багато легенд. На картині зображені Мадонна з немовлям в оточенні папи Сікста II (з його «знаменитими» шістьма пальцями на правій руці), та Свята Варвара із двома янголятами, що дивляться знизу вгору на сходження Бога. Рафаель створив неймовірний ефект – він «вписав» глядача в полотно: коли ви стоїте перед картиною, вам здається, що Мадонна спускається до вас з небес і дивиться вам прямо в очі, з якої б сторони ви не знаходилися. Коли ви заходите до великої зали, де нині розміщена «Сікстинська Мадонна», здалеку здається, що на її фоні зображені легкі хмари. Підійшовши ближче ви помітите, що насправді це зображення ангелів. 

Та чи не найбільше шанувальників художника інтригує версія, що моделлю для Мадонни була коханка Рафаеля – Форнарина. Історик живопису Вазарі, а за ним і багато інших біографів Рафаеля стверджували, що в рисах «Сікстинської Мадонни», як і багатьох інших Мадонн, втілена дочка булочника Маргарита Луті, більше відома як Форнарина. Ким була для Рафаеля Форнарина насправді −  коханою, через яку художник навіть відмовився одружитися з жінкою знатного походження, чи розважливою розпусницею, яка своєю красою надихала митця на величні образи – так і залишиться для нас нерозкритою таємницею. Але образ Форнарини з’являється й на деяких інших полотнах митця:  «Дама з вуаллю, або Донна Велата», «Портрет молодої жінки, або Форнарина».

Дослідники спадщини Рафаеля описують 42 картини, присвячені образу Богоматері (Мадонни). Перше звернення Рафаеля до образу, який стане головним у творчості художника, датується 1498 роком. «Мадонну з немовлям» (Madonna di Casa Santi), яка нині зберігається в музеї Рафаеля в італійському місті Урбіно, юний художник написав у віці 15 років. На мою думку, образ мадонни-матері так рано захопив Рафаеля тому, що він залишився сиротою у віці 11 років і рано був позбавлений материнської опіки та любові. Саме туга за матір’ю, а не романтичний міф про коханку, став поштовхом до створення безсмертних образів Мадонн Рафаеля.

Коли Рафаелю не було і 20 років, він написав чудову картину «Мадонна Конестабіле» (Madonna Connestabile). Картина належала сім’ї графа Конестабіле з Перуджу. В 1871 році полотно придбав російський імператор Олександр II. Він подарував картину своїй дружині Марії Олександрівні. З тих пір відоме полотно виставляється в зібранні Ермітажу в Санкт-Петербурзі. Нині картина зображує Мадонну за читанням книги − ймовірно, Священного Писання. В 1881, коли картина переводилася  з дерева на полотно, було виявлено, що спочатку Мадонна тримала в руках не книгу, а гранат − символ пролитої крові і Христової жертви.

Ні до, ні після Рафаеля жоден художник не спромігся створити стільки довершених і при цьому різноманітних картин із зображенням Мадонни з немовлям. Рафаель писав своїх Мадонн для французького короля, для кардиналів Ватикану, для банкірів і меценатів, які вважали за честь мати в своєму зібранні творів мистецтва  Мадонну пензля Рафаеля. Свої назви Мадонни Рафаеля отримували, як правило, за ім’ям перших власників картин, які  «прописалися» в такий спосіб на сторінках історії разом із безсмертними шедеврами великого художника.

Рафаель помер у дуже ранньому віці – на 37 році життя, 6 квітня 1520 року від гарячки, яку схопив при розкопках. Хвороба виявилася смертельною для його виснаженого невтомною працею організму. Весь Рим прийшов прощатися зі своїм улюбленим художником. Поряд з покійним стояла незакінчена картина «Преображення». Його поховали в знаменитому Пантеоні, місці останнього спочинку видатних італійців. Епітафія на надгробку написана латиною. Її можна перекласти так: «Тут покоїться той Рафаель, при житті якого велика природа боялась залишитись переможеною, а після його смерті вона боялася вмерти». Могилу Рафаеля прикрашає статуя Мадонни, виконана учнем митця − скульптором Лоренцо Лоренцетто.

Рафаель помер, але його твори продовжують своє самостійне життя. 5 грудня 2012 року на аукціоні Сотбіс був проданий малюнок Рафаеля «Голова молодого апостола» (1519-1520) до картини «Преображення». Ціна склала 29 721 250 фунтів стерлінгів ($ 47 900 000), вдвічі перевищивши стартову. Це рекордна сума для графічних робіт.

Рафаель Санті залишив нащадкам велику і різноманітну спадщину і донині вважається одним з найвпливовіших художників в історії світового мистецтва. Якщо людству доведеться колись презентувати розумним мешканцям Всесвіту свої досягнення за час існування на планеті Земля, серед мистецьких творів обов’язково будуть картини Рафаеля Санті – незрівняного майстра епохи Відродження.

Переглянути всі картини Рафаеля Санті можна на сайті  https://gallerix.ru/album/Rafael

                                                                                    Підготував Володимир Уруський